
Orion Fans
Product No:
OD1225-48HB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.567
24.567
10
22.43425
224.3425
25
21.5821
539.5525
50
20.16223
1008.1115
100
18.600335
1860.0335
250
18.316304
4579.076
500
18.174336
9087.168
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3100 RPM |
| Noise | 42.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD1225 |
| Weight | 0.341 lb (154.67 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 120.0 CFM (3.36m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 4.5 W |
| Voltage Range | 28 ~ 52VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 0.240 in H2O (59.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 35°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD1225 |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |