
Orion Fans
Product No:
OD1238-12HSS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.2045
17.2045
10
16.42265
164.2265
25
15.44548
386.137
50
14.85876
742.938
100
13.6857
1368.57
250
12.805924
3201.481
500
12.610395
6305.1975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 2800 RPM |
| Noise | 47.0dB |
| Width | 38.50mm |
| Series | OD1238 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 105.0 CFM (2.94m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Sealed Sleeve |
| Power (Watts) | 4.7 W |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.270 in H2O (67.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 65000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD1238 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |