
Orion Fans
Product No:
OD1238-12HTB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC TERM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.655
23.655
10
21.60775
216.0775
25
20.78714
519.6785
50
19.41952
970.976
100
17.915195
1791.5195
250
17.64169
4410.4225
500
17.504928
8752.464
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 2800 RPM |
| Noise | 43.0dB |
| Width | 38.50mm |
| Series | OD1238 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 105.0 CFM (2.94m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Terminals |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 6 W |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.240 in H2O (59.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 65000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD1238 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |