OD1238-12MBXJ10A
Orion Fans
Product No:
OD1238-12MBXJ10A
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1134
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 5000 RPM
Noise 63.0dB
Width 38.00mm
Series OD1238
Weight 0.827 lb (375.12 g)
Package Box
Air Flow 207.0 CFM (5.80m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Termination 4 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 27.6 W
Voltage Range 7 ~ 13.2VDC
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 1.044 in H2O (260.0 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD1238
Current Rating (Amps) 2.3A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)