OD1238-12MS02A
Orion Fans
Product No:
OD1238-12MS02A
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 2540 RPM
Noise 41.0dB
Width 38.50mm
Series OD1238
Weight -
Package Bulk
Air Flow 95.0 CFM (2.66m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Locked Rotor Sensor
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Sleeve
Power (Watts) 4 W
Voltage Range -
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.230 in H2O (57.3 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD1238
Current Rating (Amps) 0.350A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)