OD1238-24HB02A
Orion Fans
Product No:
OD1238-24HB02A
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 67
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 2895 RPM
Noise 44.1dB(A)
Width 38.00mm
Series OD1238
Weight 0.572 lb (259.45 g)
Package Box
Air Flow 123.9 CFM (3.47m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 12 W
Voltage Range 16 ~ 26VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.469 in H2O (116.8 Pa)
Voltage - Rated 24VDC
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD1238
Current Rating (Amps) 0.500A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)