OD1238-24MSS
Orion Fans
Product No:
OD1238-24MSS
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 425
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 2540 RPM
Noise 47.0dB
Width 38.50mm
Series OD1238
Weight -
Package Box
Air Flow 96.0 CFM (2.69m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features -
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Sealed Sleeve
Power (Watts) 4.8 W
Voltage Range -
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.230 in H2O (57.3 Pa)
Voltage - Rated 24VDC
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD1238
Current Rating (Amps) 0.230A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)