
Orion Fans
Product No:
OD1238-24MSS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.1165
18.1165
10
16.549
165.49
25
15.9201
398.0025
50
14.87282
743.641
100
13.72066
1372.066
250
13.511128
3377.782
500
13.4064
6703.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 2540 RPM |
| Noise | 47.0dB |
| Width | 38.50mm |
| Series | OD1238 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 96.0 CFM (2.69m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Sealed Sleeve |
| Power (Watts) | 4.8 W |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.230 in H2O (57.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 65000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD1238 |
| Current Rating (Amps) | 0.230A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |