OD1238-48H3BVXE
Orion Fans
Product No:
OD1238-48H3BVXE
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 91
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 5980 RPM
Noise 64.6dB(A)
Width 38.00mm
Series OD1238
Weight -
Package Box
Air Flow 285.2 CFM (7.99m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 77.7 W
Voltage Range 30 ~ 52VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 2.300 in H2O (572.9 Pa)
Voltage - Rated 48VDC
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 1.6A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)