OD1238-48HBIP5501A
Orion Fans
Product No:
OD1238-48HBIP5501A
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 2895 RPM
Noise 44.1dB(A)
Width 38.00mm
Series OD1238
Weight 0.572 lb (259.45 g)
Package Bulk
Air Flow 123.9 CFM (3.47m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 14 W
Voltage Range 30 ~ 52VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.469 in H2O (116.8 Pa)
Voltage - Rated 48VDC
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Base Product Number OD1238
Current Rating (Amps) 0.290A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)