OD1238-48HBXC5
Orion Fans
Product No:
OD1238-48HBXC5
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 4300 RPM
Noise 61.0dB
Width 38.50mm
Series OD1238 XC
Weight -
Package Bulk
Air Flow 200.0 CFM (5.60m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, PWM Control
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 25 W
Voltage Range -
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.640 in H2O (159.4 Pa)
Voltage - Rated 48VDC
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD1238
Current Rating (Amps) 0.520A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)