OD127-12HHB01A
Orion Fans
Product No:
OD127-12HHB01A
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 4100 RPM
Noise 62.0dB
Width 38.50mm
Series OD127
Weight -
Package Bulk
Air Flow 193.0 CFM (5.40m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Speed Sensor (Tach)
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Voltage Range 8 ~ 14VDC
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.550 in H2O (137.0 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 127mm L x 127mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD127
Current Rating (Amps) 2.3A
Operating Temperature -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)