OD172SAP-24MBIP68
Orion Fans
Product No:
OD172SAP-24MBIP68
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 2500 RPM
Noise 42.0dB
Width 51.00mm
Series OD172SAP
Weight 1.8 lb (800.0 g)
Package Box
Air Flow 180.0 CFM (5.04m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 13 W
Voltage Range -
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.510 in H2O (127.0 Pa)
Voltage - Rated 24VDC
Lifetime @ Temp. 90000 Hrs @ 35°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number OD172SAP
Current Rating (Amps) 0.520A
Operating Temperature 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)