OD172SAP-48HBIP69K
Orion Fans
Product No:
OD172SAP-48HBIP69K
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 3300 RPM
Noise 52.0dB(A)
Width 51.00mm
Series OD172SAP-IP69K
Package Box
Air Flow 235.0 CFM (6.58m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 23.5 W
Voltage Range -
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.790 in H2O (196.8 Pa)
Voltage - Rated 48VDC
Lifetime @ Temp. 90000 Hrs @ 35°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Aluminum
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Ingress Protection IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number OD172SAP
Current Rating (Amps) 0.480A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)