
Orion Fans
Product No:
OD2510-12LB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.0905
17.0905
10
16.31435
163.1435
25
15.34364
383.591
50
14.76091
738.0455
100
13.595545
1359.5545
250
12.721526
3180.3815
500
12.527327
6263.6635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 16.0dB |
| Width | 10.00mm |
| Series | OD2510 |
| Weight | 0.022 lb (9.98 g) |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 1.8 CFM (0.050m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 840 mW |
| Voltage Range | 6 ~ 16VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.120 in H2O (29.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 25mm L x 25mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD2510 |
| Current Rating (Amps) | 0.040A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |