
Orion Fans
Product No:
OD2510-12MB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.043
17.043
10
16.264
162.64
25
15.29614
382.4035
50
14.71531
735.7655
100
13.553555
1355.3555
250
12.682234
3170.5585
500
12.488624
6244.312
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 10000 RPM |
| Noise | 24.0dB |
| Width | 10.00mm |
| Series | OD2510 |
| Weight | 0.022 lb (9.98 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 2.2 CFM (0.061m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Sealed Sleeve |
| Power (Watts) | 960 mW |
| Voltage Range | 6 ~ 16VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 25mm L x 25mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD2510 |
| Current Rating (Amps) | 0.080A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |