
Orion Fans
Product No:
OD3010-05LB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 30X10.2MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.9605
11.9605
10
11.41235
114.1235
25
10.73348
268.337
50
10.32574
516.287
100
9.510545
951.0545
250
8.899182
2224.7955
500
8.763313
4381.6565
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 23.1dB(A) |
| Width | 10.20mm |
| Series | OD3010 |
| Weight | - |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 3.5 CFM (0.098m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.150 in H2O (37.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 30mm L x 30mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD3010 |
| Current Rating (Amps) | 1.20A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |