
Orion Fans
Product No:
OD3010-12HB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.5235
11.5235
10
11.00195
110.0195
25
10.34664
258.666
50
9.95391
497.6955
100
9.16807
916.807
250
8.57869
2144.6725
500
8.447723
4223.8615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 11000 RPM |
| Noise | 30.2dB(A) |
| Width | 10.20mm |
| Series | OD3010 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 5.0 CFM (0.140m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 11 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.210 in H2O (52.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 30mm L x 30mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD3010 |
| Current Rating (Amps) | 0.120A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |