OD3010-12HB
Orion Fans
Product No:
OD3010-12HB
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4667
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 11000 RPM
Noise 30.2dB(A)
Width 10.20mm
Series OD3010
Weight -
Package Box
Air Flow 5.0 CFM (0.140m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features -
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Voltage Range 11 ~ 13.8VDC
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.210 in H2O (52.3 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 30mm L x 30mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD3010
Current Rating (Amps) 0.120A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)