
Orion Fans
Product No:
OD3010-12HB01A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.5895
15.5895
10
14.8808
148.808
25
13.9954
349.885
50
13.46378
673.189
100
12.40092
1240.092
250
11.603718
2900.9295
500
11.426562
5713.281
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 11000 RPM |
| Noise | 30.2dB(A) |
| Width | 10.20mm |
| Series | OD3010 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 5.0 CFM (0.140m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 11 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.210 in H2O (52.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 30mm L x 30mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD3010 |
| Current Rating (Amps) | 0.120A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |