OD3010-12MSS10A
Orion Fans
Product No:
OD3010-12MSS10A
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 9000 RPM
Noise 27.0dB
Width 10.20mm
Series OD3010
Weight -
Package Bulk
Air Flow 4.0 CFM (0.112m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Termination 4 Wire Leads
Bearing Type Sealed Sleeve
Voltage Range 8 ~ 17VDC
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.170 in H2O (42.3 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 30mm L x 30mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD3010
Current Rating (Amps) 0.090A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)