
Orion Fans
Product No:
OD4010-05HB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.856
11.856
10
11.3183
113.183
25
10.64418
266.1045
50
10.24005
512.0025
100
9.4316
943.16
250
8.825234
2206.3085
500
8.690505
4345.2525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 33.4dB |
| Width | 10.50mm |
| Series | OD4010 |
| Weight | 0.441 lb (200.00 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 9.2 CFM (0.258m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 500 mW |
| Voltage Range | 4 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD4010 |
| Current Rating (Amps) | 0.100A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |