
Orion Fans
Product No:
OD4010-05HB55
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.7845
13.7845
10
13.16225
131.6225
25
12.3785
309.4625
50
11.90844
595.422
100
10.968225
1096.8225
250
10.263154
2565.7885
500
10.106461
5053.2305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | - |
| Noise | 33.4dB |
| Width | 10.50mm |
| Series | OD4010 |
| Weight | 0.441 lb (200.00 g) |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 9.2 CFM (0.258m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 500 mW |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | - |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Base Product Number | OD4010 |
| Current Rating (Amps) | 0.100A |
| Operating Temperature | - |