OD4010-12HHS02A
Orion Fans
Product No:
OD4010-12HHS02A
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 10000 RPM
Noise 38.2dB
Width 10.50mm
Series OD4010
Weight 0.441 lb (200.00 g)
Package Bulk
Air Flow 12.0 CFM (0.336m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Sleeve
Power (Watts) 720 mW
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.340 in H2O (84.7 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD4010
Current Rating (Amps) 0.070A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)