OD4010-12HS
Orion Fans
Product No:
OD4010-12HS
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 8000 RPM
Noise 33.4dB
Width 10.50mm
Series OD4010
Weight 0.441 lb (200.00 g)
Package Bulk
Air Flow 9.2 CFM (0.258m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Sleeve
Power (Watts) 720 mW
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.200 in H2O (49.8 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD4010
Current Rating (Amps) 0.070A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)