OD4010-12HSS02A
Orion Fans
Product No:
OD4010-12HSS02A
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 8000 RPM
Noise 33.2dB
Width 10.50mm
Package Bulk
Air Flow 9.2 CFM (0.258m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Sealed Sleeve
Power (Watts) 720 mW
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.200 in H2O (49.8 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD4010
Current Rating (Amps) 0.070A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)