OD4010-12LB
Orion Fans
Product No:
OD4010-12LB
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 469
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 4000 RPM
Noise 20.1dB
Width 10.50mm
Series OD4010
Weight 0.441 lb (200.00 g)
Package Box
Air Flow 4.7 CFM (0.132m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 500 mW
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.070 in H2O (17.4 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD4010
Current Rating (Amps) 0.040A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)