OD4010-12LB01A
Orion Fans
Product No:
OD4010-12LB01A
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 4000 RPM
Noise 20.1dB
Width 10.50mm
Package Bulk
Air Flow 4.7 CFM (0.132m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 500 mW
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Static Pressure 0.070 in H2O (17.4 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD4010
Current Rating (Amps) 0.040A
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)