OD4010-12LSS02A
Orion Fans
Product No:
OD4010-12LSS02A
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 4200 RPM
Noise 14.0dB
Width 10.50mm
Package Bulk
Air Flow 5.0 CFM (0.140m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Sealed Sleeve
Voltage Range 7 ~ 14VDC
Product Status Active
Approval Agency cURus
Static Pressure 0.060 in H2O (14.9 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD4010
Current Rating (Amps) 0.070A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)