
Orion Fans
Product No:
OD4010-24HB02A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.143
15.143
10
14.4514
144.514
25
13.5907
339.7675
50
13.07466
653.733
100
12.042485
1204.2485
250
11.26833
2817.0825
500
11.096285
5548.1425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 33.4dB |
| Width | 10.50mm |
| Series | OD4010 |
| Weight | 0.441 lb (200.00 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 9.2 CFM (0.258m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Locked Rotor Sensor |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.45 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD4010 |
| Current Rating (Amps) | 0.060A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |