
Orion Fans
Product No:
OD4010-24HSS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.049
7.049
10
6.8115
68.115
25
6.61466
165.3665
50
6.22098
311.049
100
5.591035
559.1035
250
5.512318
1378.0795
500
5.157949
2578.9745
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 33.2dB |
| Width | 10.50mm |
| Series | OD4010 |
| Weight | 0.441 lb (200.00 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 9.2 CFM (0.258m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Sealed Sleeve |
| Power (Watts) | 1.45 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD4010 |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |