
Orion Fans
Product No:
OD4020-05HB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.9985
11.9985
10
11.4494
114.494
25
10.76806
269.2015
50
10.35899
517.9495
100
9.54123
954.123
250
8.927834
2231.9585
500
8.791528
4395.764
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 7780 RPM |
| Noise | 32.1dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | OD4020 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 8.7 CFM (0.244m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.6 W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.320 in H2O (79.7 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 65000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD4020 |
| Current Rating (Amps) | 0.230A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |