
Orion Fans
Product No:
OD4028-12HB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.376
13.376
10
12.7699
127.699
25
12.00952
300.238
50
11.55352
577.676
100
10.64133
1064.133
250
9.957254
2489.3135
500
9.805216
4902.608
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8800 RPM |
| Noise | 37.0dB |
| Width | 28.00mm |
| Series | OD4028 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 12.0 CFM (0.336m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 7 ~ 14VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.320 in H2O (79.7 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD4028 |
| Current Rating (Amps) | 0.200A |
| Operating Temperature | -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C) |