
Orion Fans
Product No:
OD4028-12MB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.0835
16.0835
10
15.352
153.52
25
14.43848
360.962
50
13.89014
694.507
100
12.793555
1279.3555
250
11.97114
2992.785
500
11.788398
5894.199
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 35.0dB |
| Width | 28.00mm |
| Series | OD4028 |
| Weight | - |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 11.0 CFM (0.308m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 7 ~ 14VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.250 in H2O (62.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD4028 |
| Current Rating (Amps) | 0.180A |
| Operating Temperature | -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C) |