
Orion Fans
Product No:
OD6015-12LB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.2955
11.2955
10
10.7844
107.844
25
10.1422
253.555
50
9.75688
487.844
100
8.986715
898.6715
250
8.408944
2102.236
500
8.28058
4140.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3500 RPM |
| Noise | 21.0dB |
| Width | 15.00mm |
| Series | OD6015 |
| Weight | 0.079 lb (35.83 g) |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 12.0 CFM (0.336m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 840 mW |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.080 in H2O (19.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD6015 |
| Current Rating (Amps) | 0.070A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |