
Orion Fans
Product No:
OD6020-24HB02A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.048
15.048
10
14.36305
143.6305
25
13.50824
337.706
50
12.99505
649.7525
100
11.96924
1196.924
250
11.19974
2799.935
500
11.028759
5514.3795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 4500 RPM |
| Noise | 30.0dB |
| Width | 20.00mm |
| Series | OD6020 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 18.0 CFM (0.504m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Locked Rotor Sensor |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.140 in H2O (34.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD6020 |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |