
Orion Fans
Product No:
OD6025-12HBIP55
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.7485
16.7485
10
15.98755
159.8755
25
15.03546
375.8865
50
14.46451
723.2255
100
13.32261
1332.261
250
12.466166
3116.5415
500
12.275824
6137.912
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3975 RPM |
| Noise | 30.0dB(A) |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD6025 |
| Weight | 0.141 lb (63.96 g) |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 25.0 CFM (0.700m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.8 W |
| Voltage Range | 8 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.220 in H2O (54.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Base Product Number | OD6025 |
| Current Rating (Amps) | 0.150A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |