
Orion Fans
Product No:
OD6025-24HB02A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.7985
15.7985
10
15.08315
150.8315
25
14.18502
354.6255
50
13.64637
682.3185
100
12.56907
1256.907
250
11.761038
2940.2595
500
11.581488
5790.744
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3975 RPM |
| Noise | 30.0dB(A) |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD6025 |
| Weight | 0.141 lb (63.96 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 25.0 CFM (0.700m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Locked Rotor Sensor |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.8 W |
| Voltage Range | 15 ~ 26VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 0.220 in H2O (54.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD6025 |
| Current Rating (Amps) | 0.120A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |