
Orion Fans
Product No:
OD6025-24LB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.856
11.856
10
11.3183
113.183
25
10.64418
266.1045
50
10.24005
512.0025
100
9.4316
943.16
250
8.825234
2206.3085
500
8.690505
4345.2525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 2480 RPM |
| Noise | 20.0dB(A) |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD6025 |
| Weight | 0.141 lb (63.96 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 14.0 CFM (0.392m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1 W |
| Voltage Range | 8 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 0.140 in H2O (34.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD6025 |
| Current Rating (Amps) | 0.060A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |