
Orion Fans
Product No:
OD7015-12HHB01A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 70X15.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.979
15.979
10
15.2494
152.494
25
14.34196
358.549
50
13.79742
689.871
100
12.70815
1270.815
250
11.891188
2972.797
500
11.709662
5854.831
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 5500 RPM |
| Noise | 44.5dB |
| Width | 15.50mm |
| Series | OD7015 |
| Weight | 0.111 lb (50.35 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 41.0 CFM (1.15m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 4.32 W |
| Voltage Range | 7 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.260 in H2O (64.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 70mm L x 70mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD7015 |
| Current Rating (Amps) | 0.260A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |