
Orion Fans
Product No:
OD7025-24MB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 70X25MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.6445
12.6445
10
12.06595
120.6595
25
11.34756
283.689
50
10.91664
545.832
100
10.0548
1005.48
250
9.40842
2352.105
500
9.26478
4632.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3800 RPM |
| Noise | 36.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD7025 |
| Weight | 0.198 lb (89.81 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 33.0 CFM (0.924m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.64 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE |
| Static Pressure | - |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 70mm L x 70mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD7025 |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |