
Orion Fans
Product No:
OD8025-12HSS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0085
8.0085
10
7.64655
76.4655
25
7.1915
179.7875
50
6.91847
345.9235
100
6.372315
637.2315
250
5.962656
1490.664
500
5.871608
2935.804
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3100 RPM |
| Noise | 34.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD8025 |
| Weight | 0.191 lb (86.64 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 40.0 CFM (1.12m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Sealed Sleeve |
| Power (Watts) | 2.9 W |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.160 in H2O (39.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD8025 |
| Current Rating (Amps) | 0.250A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |