
Orion Fans
Product No:
OD8025-24HBIP68
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.252
17.252
10
15.7605
157.605
25
15.162
379.05
50
14.1645
708.225
100
13.06725
1306.725
250
12.86775
3216.9375
500
12.768
6384
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3300 RPM |
| Noise | 33.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD8025 |
| Weight | 0.191 lb (86.64 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 40.0 CFM (1.12m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.9 W |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.230 in H2O (57.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 65000 Hrs @ 45°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | OD8025 |
| Current Rating (Amps) | 0.120A |
| Operating Temperature | 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C) |