
Orion Fans
Product No:
OD8025-24HBXE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.342
19.342
10
17.66145
176.6145
25
16.99094
424.7735
50
15.87298
793.649
100
14.643395
1464.3395
250
14.41986
3604.965
500
14.308064
7154.032
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 60.1dB(A) |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD8025 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 85.8 CFM (2.40m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 16.8 W |
| Voltage Range | 12 ~ 16.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 1.200 in H2O (298.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.700A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |