
Orion Fans
Product No:
OD8025-48HBXE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.216
20.216
10
18.46515
184.6515
25
17.76386
444.0965
50
16.59517
829.7585
100
15.30963
1530.963
250
15.075854
3768.9635
500
14.958985
7479.4925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 8000 RPM |
| Noise | 60.1dB(A) |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD8025 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 85.8 CFM (2.40m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 24 W |
| Voltage Range | 28 ~ 52VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 1.200 in H2O (298.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.500A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |