
Orion Fans
Product No:
OD8032-24HBIP68
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.085
23.085
10
21.08145
210.8145
25
20.28098
507.0245
50
18.9468
947.34
100
17.47905
1747.905
250
17.212138
4303.0345
500
17.07872
8539.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 6000 RPM |
| Noise | 50.0dB |
| Width | 32.00mm |
| Series | OD8032 |
| Weight | 0.261 lb (118.39 g) |
| Package | Box |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 7.8 W |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.730 in H2O (181.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | OD8032 |
| Current Rating (Amps) | 0.330A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |