
Orion Fans
Product No:
OD8032-48HB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.463
20.463
10
18.6903
186.903
25
17.98008
449.502
50
16.79714
839.857
100
15.49602
1549.602
250
15.25947
3814.8675
500
15.141157
7570.5785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 3800 RPM |
| Noise | 40.0dB |
| Width | 32.00mm |
| Series | OD8032 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 50.0 CFM (1.40m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 24 ~ 56VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.430 in H2O (107.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 80.5mm L x 80.5mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD8032 |
| Current Rating (Amps) | 0.080A |
| Operating Temperature | -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C) |