
Orion Fans
Product No:
OD9225-12HBXE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.5255
14.5255
10
13.8624
138.624
25
13.0378
325.945
50
12.54266
627.133
100
11.55238
1155.238
250
10.809708
2702.427
500
10.644693
5322.3465
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 53.0dB(A) |
| Width | 25.50mm |
| Series | OD9225 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 94.0 CFM (2.63m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 8.4 W |
| Voltage Range | 8 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UR |
| Static Pressure | 0.470 in H2O (117.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 92mm L x 92mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.700A |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |