
Orion Fans
Product No:
OD9225-12LB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.0055
13.0055
10
12.41745
124.1745
25
11.67854
291.9635
50
11.23508
561.754
100
10.348065
1034.8065
250
9.682818
2420.7045
500
9.534998
4767.499
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 2100 RPM |
| Noise | 28.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD9225 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 39.0 CFM (1.09m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 7 ~ 17VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.070 in H2O (17.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 92.5mm L x 92.5mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD9225 |
| Current Rating (Amps) | 0.130A |
| Operating Temperature | -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C) |