
Orion Fans
Product No:
OD9225-48HB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 92.5X25MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.2735
16.2735
10
15.5306
155.306
25
14.60606
365.1515
50
14.05126
702.563
100
12.941945
1294.1945
250
12.109992
3027.498
500
11.925103
5962.5515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 2800 RPM |
| Noise | 33.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD9225 |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 50.0 CFM (1.40m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | 32 ~ 56VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.240 in H2O (59.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 92.5mm L x 92.5mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OD9225 |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C) |