
Orion Fans
Product No:
OD9225-48HBIP68
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 92X25MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.3865
24.3865
10
22.27465
222.7465
25
21.42896
535.724
50
20.01916
1000.958
100
18.46838
1846.838
250
18.18642
4546.605
500
18.04544
9022.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Orion Fans |
| RPM | 2900 RPM |
| Noise | 32.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | OD9225 |
| Weight | 0.211 lb (95.71 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 50.0 CFM (1.40m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 4.3 W |
| Voltage Range | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.240 in H2O (59.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 92mm L x 92mm H |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | OD9225 |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C) |