
Amphenol Anytek
Product No:
OP0300000000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.26315
2.6315
25
0.18658
4.6645
50
0.15865
7.9325
100
0.153045
15.3045
250
0.12939
32.3475
500
0.119643
59.8215
1000
0.105735
105.735
5000
0.080693
403.465
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | - |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | OP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 300 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OP03 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |